GPM Jums mokėtinas, o kaimynui gautinas. Kodėl?

Kaip ir kasmet prasidėjus gyventojų pajamų deklaravimo laikotarpiui, atsiranda klausimų… būtent iš tų žmonių kai jiems reikia susimokėti…. Kai GPM grąžintinas, jie neklausia kodėl.. Taigi kodėl atsiranda GPM skolos iš darbuotojo dirbusio pagal darbo sutartį:

1. Dirbate daugiau nei pas vieną darbdavį

2. Metų bėgyje didėjo atlyginimas

3. Sirgote ir gavote nedarbingumą iš sodros. 

4. Gavote premiją

5. Keitėte darbovietę 

6. Prieš tai buvusiais metais gavote ženkliai didesnę GPM permoką nei tikėjotės.
Jeigu bent į vieną punktą atsakėte taip, galimai čia ir yra priežastis, tačiau žinoma kiekvieną situaciją reikia vertinti individualiai.

Pvz:  kiekvieną mėnesį buhalterė skaičiuoja būtent to mėnesio pajamoms priklausantį NPD. O kai alga pakyla, metams pasibaigus pajamos sudedamos į bendrą sumą ir VMI persiskaičiuoja visų metų NPD. Susidaro GPM skola. Ar kalta buhalterė? – Ne. Juk ji skaičiuodama Jums atlyginimą, taikė jums palankiausią apmokestinimą Tą mėnesį, nevertindama, kad galbūt vėliau darbdavys Jus apdovanos premija ar didesniu atlyginimu.

Darbuotojas gali:
1. Taikyti NPD ir metams pasibaigus nesistebėti jeigu susidarė GPM skola,
2. arba visus metus netaikyti NPD, gauti mažiau algos į rankas, o metams pasibaigus susigrąžinti GPM permoką.

Darbdaviai, įmonių vadovai taip pat dažnai užduoda klausimą ar toks NPD taikymas/netaikymas turi naudą įmonei? Deja jokios apčiuopiamos naudos nėra, tiesiog darbuotojai pasirenka mokėti mokesčius nuo atlyginimo dalimis kas mėnesį arba metams pasibaigus.